loading

Alzheimer hastalığı, yaşlılarda bunamanın en yaygın halidir. Demans (bunama), beynin çalışma biçimini bozan bir durumdur. Alzheimer düşünceyi, hafızayı ve dili kontrol eden beynin bölümlerini etkiler. Hastalığa yakalanma riski yaşla birlikte artmakla birlikte, yaşlanmanın normal bir parçası değildir.

Semptomlar şunları içerir:

  • İlk hafif derecede unutkanlık
  • İsimleri hatırlayamama, karıştırma
  • Basit günlük görevleri yerine getirmede unutkanlık
  • Konuşma, anlama, okuma ve yazma sorunları
  • Davranış ve kişilik değişiklikleri
  • Agresif, endişeli veya amaçsız davranış

Tanıyı belirlemede Nöropsikolojik testler (yani hafıza, problem çözme, dil testleri), Beyin Haritalama (Brain Mapping/Qeeg), Muhtemel Risk Faktörleri Araştırması yapılmaktadır.

Alzheimer; Genetik etmenler, Çevresel faktörler – alüminyum, çinko ve diğer metaller Alzheimer hastalarının beyin dokusunda tespit edilmiştir. Bununla birlikte, AD’ye neden olup olmadıkları veya AD sonucunda beyinde biriktiği bilinmiyor. Bilinen tek risk faktörü yaş ve aile öyküsüdür. Ciddi kafa travması da risk faktörü olabilir. Alzheimer muhtemel herhangi bir faktörden kaynaklanmaz. Muhtemelen, her insanda farklı tepki veren çeşitli faktörleri vardır.

TEDAVİ

Alzheimer hastalığı, hafif unutkanlıktan şiddetli demansa kadar değişen aşamalarda ilerler. Hastalığın gidişi ve düşüş hızı kişiden kişiye değişir. İlaçlar davranışsal belirtilerin kontrolünde yardımcı olur; hastaları ve bakım verenleri için daha rahat ve kolay yönetilebilir hale getirir.

haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir