loading

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olan insanlar, kontrol edilemeyeceklerini düşündükleri yinelenen istenmeyen düşünceler (takıntılar) veya ritüeller (kompulsiyonlar) nedeniyle yoğun olarak muzdariptir. El yıkama, sayma, kontrol etme veya temizleme gibi ritüeller genellikle takıntılı düşünceleri önleme veya onları uzaklaştırma ümidi ile gerçekleştirilir. Bununla birlikte, bu ritüelleri yerine getirmek yalnızca geçici bir rahatlama sağlar ve onları tatmin etmemek kaygıyı artırır. Tedavi edilmemiş bırakıldığında saplantılar ve ritüelleri yapma ihtiyacı kişinin hayatını alabilir. OKB sıklıkla kronik, tekrarlayıcı bir hastalıktır.

Özellikleri

Takıntılar, tekrar tekrar ortaya çıkan düşünceler  veya dürtülerdir. Kişi genelde bu fikirleri istemez, onları rahatsız edici ve müdahaleci bulur, genellikle mantıklı olmadığının farkındadır. Takıntılara, korku, tiksinti veya şüphe gibi rahatsız edici duygular eşlik eder. Yaygın saplantılar arasında kendine veya başkalarına zarar verip bulaşma korkuları, saldırgan dürtülerin kontrolünü yitirdiğini, müdahaleci cinsel düşünce veya dürtüleri, aşırı dini veya ahlaki şüphe, söylemek, sormak veya itiraf etmek gibi bir hayal vardır.

OKB’si olan insanlar tipik olarak takıntılarını yerine getirerek saplantılarını gidermeye çalışırlar. Kompulsiyonlar, kişinin defalarca icra ettiği, çoğunlukla belirli “kurallara” göre gerçekleştirdiği eylemlerdir. Bu ritüeller, saplantıların neden olduğu rahatsızlıktan kurtulmak için gerçekleştirilir. Kompulsiyon örnekleri; yıkama, tekrarlama, kontrol etme, dokunma, sayma, düzenleme, toplayıcılık veya tasarruf etme ve dua etmek gibi çeşitlilikte olabilir.

Bazı durumlarda, bir kişi sadece takıntılardan ya da sadece zorlayıcı davranışlardan muzdarip olabilir.

OKB belirtileri sıkıntıya neden olur, çok fazla zaman alır veya kişinin işine, sosyal yaşantısına veya ilişkilerine önemli ölçüde müdahale eder.

OKB’ye maruz kalan çoğu birey, saplantılarının yalnızca gerçek sorunlarla ilgili aşırı endişe olmadığını ve yaptıkları zorlamaların aşırı veya mantıksız olduğunu fark eder. OKB’ye sahip bir kişinin inanç ve eylemlerinin mantıksız olduğunu anlamasına “içgörü” denir.

Nedeni

Araştırmalar, OKB’nin beynin bazı bölümleri arasındaki iletişiminde problemler olduğunu öne sürüyor. Bu sorunlara nörotransmitter denilen bazı beyin kimyasallarının yetersiz seviyeleri neden olabilir. Bu kimyasalların beyin konsantrasyonunu artıran ilaçlar genellikle OKB semptomlarının iyileşmesine yardımcı olabiliyor.

Tedaviler

OKB için en yaygın tedavi, psikoterapi ve ilaç kombinasyonudur.

Bilişsel davranışçı Psikoterapi yöntemi OKB’yi tedavi etmek için çok yararlıdır. Bu yaklaşımda bir kişi  takıntılı düşünceleri tetikleyen her şeye (bilinçli ve gönüllü olarak) maruz kalır .

Eşlik Eden Bozukluklar

OKB’ye bazen depresyon, yeme bozuklukları, madde bağımlılığı, dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu veya diğer kaygı bozuklukları eşlik edebilir. OKB’nin başarılı bir şekilde tedavisi için diğer bozuklukların uygun tanı ve tedavisi önemlidir.

haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir