loading

Karne heyecanının çocuklar ile birlikte aileler de yaşıyor. Eğitim sürecini çocuklarıyla birlikte tamamlayan ebeveynler de ister istemez bir beklenti içerisine girebiliyorlar fakat beklenmeyen sonuçlar geliştirilmesi gereken yönler olarak algılanıp, çocuğun ya da ebeveynin başarısızlığı olarak algılanmamalı. Karne çocukların okuldaki başarısının somut sembolü olarak görülse de çocuğun sadece rakamsal değerlerin sonuçlarına bakarak değerlendirilmemesi gerekmektedir. Anne babanın beklentilerini karşılama kaygısı içerisine giren çocuklarda zaman zaman anne babaya tepki olarak ders çalışmama, çözüm yolu bulamama, kendinden uzaklaşma ve kendisini değersiz hatta yetersiz olarak nitelendirdiklerinden dolayı depresyon ve kaygı bozuklukları ile karşılaşılabilir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklara karşı sergiledikleri tutum çocukların başarısını en önemlisi de ruhsal sürecini, benlik algısını ve kişilik gelişimini büyük ölçüde önemlidir.

Depresyon ya da Kaygı Bozuklukları Görülebilir

Akademik başarı çocuklar için oldukça önemlidir. Başarısızlık alanları ile yüzleşmek utanç, suçluluk, aşağılanma ve yenilgi gibi ağır olumsuz duyguları yoğunlaştırır. Üstelik ebeveynlerin aşırı olumsuz tepkisi çocukta çözüm yolu olmadığı inancını pekiştirir. Bu olumsuz duyguları çok yoğun yaşayan çocukların ebeveynleri hatalı davranışlarda bulunduğu zaman çocuğun içinde bulunduğu durumu çaresizlik olarak tanımlaması sonucu depresyon, kaygı bozuklukları veya uyum sorunları yaşanması kaçınılmaz hale gelir.

Yapılmaması Gerekenler
• Çocuğunuzun performans kaygısı yaşamasına sebep olacak kıyaslamalar yapmayın.
• Çocuğunuzun başarısını küçümseyerek (“şimdi iyi ama ikinci dönem notların nasıl olacak bakalım.”) öfke ve güvensizlik duygusu hissetmesine sebep olabilirsiniz.
• Çocuğunuzun notlarını, başarısını akranlarıyla kıyaslayarak sağlıksız rekabet kurmasına sebep olmayın.bu durum çocuğunuzun hayatında kendisini hep başkaları ile kıyaslaması gerektiğini düşündürecektir.
• Çocuğunuzun karnesindeki başarıyı elde etme sürecindeki çabasının mutlaka takdir edilmesi gerekir. Ancak aileler hayatlarındaki mutluluğun karne sonuçlarına bağlı bir değişken olduğu hissini yaratmamalıdırlar. Bu nedenle aşırı ödüllendirmeden kaçınmalı, sözel duygusal ifadelerle çocuğun başarılı olması durumunu motive etmelidirler.
• Umursamaz davranmayın. Ebeveynlerin takındığı umursamaz tavır çocuğun hedeflerini belirleyememesine, akademik başarıya olan ilgisinin ve motivasyonunun azalmasına neden olur.
• Aşırı cezacı tutum çocuğun suçlanmış hissederek, duygusal ve sosyal sorunların yaşanmasına sebep olabilir.

Anne Babalara Öneriler

• Eğitimi çocuklarınıza ceza yoluyla kazandırmanız mümkün değildir.

• Eğitim sürecinde olan sadece çocuk değil anne ve baba da bu sürecin bir parçasıdır.

• Çocuğunuzun kişiliğinin ve yeteneklerinin farkında olan ebeveynler olarak uygun eğitim seçilmelidir. Zorlayıcı olunmamalıdır.

• Çocuğunuzun bu süreçte zorlanmaması mümkün değildir bunu unutmayın. Anne babaların bu süreçte çocuklarına destek olması ve onu anlamaya gayret ediyor olması çok önemlidir.
• Çocuğunuzun yaşadığı sorunlar okul haricinde de olabilir. Bu durumların dikkatle üzerinde durulmalı ve gereken durumlarda mutlaka bir uzmandan profesyonel yardım alınmalı.
• Evde kurallar sadece çocuğunuz için geçerli değildir, tüm ailenin kurallara dikkat ediyor olmasına özen gösterin.
• Evde tüm aile bireylerinin bir arada vakit geçirdiği etkinlikler düzenleyin.

En önemlisiÇocuklar ailesi tarafından değer verildiğini, önemli olduğunu, sevildiğini ve kabullenildiğini hissetmek ister. Karne istenilen sonuçlarda olmasa da çocuğunuzun gösterdiği çabayı fark ederek, bu çabayı takdir etmeyi unutmayın.

haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir