loading

Zihinsel Sağlık ve Yaşlılık

Hiç aşırı sinirlilik, korku veya endişe duyguları ile karşı karşıya kaldınız  mı? Bazen göğüs ağrısı, baş ağrısı, terleme veya gastrointestinal (mide-bağırsak) problemleri yaşıyorsanız kaygı belirtileri yaşıyor olabilirsiniz.

Sıkıntıya neden olan ya da günlük aktivitelere müdahale eden aşırı kaygı, yaşlanmanın normal bir parçası değildir ve çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir ve gündelik hayatta işlevsellik düşebilir. Yaşlı erişkinlerin% 3 ila 14’ü tanısal anksiyete bozukluğu kriterlerini karşılamaktadır ve yaşlı erişkinlerin% 27’sinden fazlasının kaygı belirtileri olduğunu tespit edilmiştir. Bu durum bireylerin gündelik hayat işlevlerini önemli ölçüde etkiler.

En sık görülen anksiyete bozuklukları spesifik fobiler ve yaygın anksiyete bozukluğudur. Sosyal fobi, obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) daha az görülür.

Sık Karşılaşılan Anksiyete Bozuklukları Türleri ve Belirtileri

Panik Bozukluğu: Panik ataklar ya da birdenbire uyarı yapılmaksızın sürekli vuran ani duygular ile karakterizedir. Fiziksel belirtiler göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, baş dönmesi, karın rahatsızlığı ve ölüm korkusu içerir.

Obsesif-Kompülsif Bozukluk: Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olan insanlar, kontrol edemeyeceklerini düşündükleri yinelenen istenmeyen düşünceler (takıntılar) veya ritüellerden (zorunluluklar) dolayı muzdariptir. El yıkama, sayma, kontrol etme veya temizleme gibi ritüeller sıklıkla takıntılı düşünceleri önleme veya onları uzaklaştıracakları umuduna göre yapılır.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB): Şiddet, istismar, doğal felaketler gibi bir travmatik olay yaşadıktan sonra ortaya çıkan kalıcı semptomlar ya da kişinin hayatta kalma veya emniyet duygusuna karşı başka bir tehlike ile karakterizedir. Yaygın belirtiler arasında kabuslar, flashbackler, duyguları uyuşturması, depresyon, kolaylıkla şaşkına dönme ve öfkeli, sinir bozucu veya dikkat dağıtıcı hissetme sayılabilir.

Fobi: Gerçek bir tehlike oluşturmayan ya da çok az şey ortaya koyan aşırı, sakat ve mantıksız bir korku; korku, nesnelerden veya durumlardan kaçınmaya yol açar ve insanların yaşamlarını sınırlamasına neden olabilir. Ortak fobiler arasında agorafobi (dış dünyadan korkma); sosyal fobi; Bazı hayvanların korkusu; araba sürmek; yükseklikler, tüneller veya köprüler ve uçak fobisi.

Genel Anksiyete Bozukluğu: Günlük rutin yaşam olayları ve faaliyetleri hakkında en az altı ay süren, kronik, abartılı endişe; beklemek için çok az sebep olmasına rağmen neredeyse her zaman en kötü ihtimali beklemektedir. Yorgunluk, titreme, kas gerginliği, baş ağrısı veya mide bulantısı gibi fiziksel semptomları beraberinde getirir.

Anksiyete için Risk Faktörlerini Belirleme

Depresyon gibi, anksiyete bozuklukları da yaşlı erişkinlerde genellikle fark edilmemektedir. Kaygı, yaşlı bir yetişkinin fiziksel sağlığını daha da kötüleştirebilir, günlük aktivitelerini yapma yeteneklerini düşürebilir ve refah hissini azaltabilir.

Risk Faktörlerini Kontrol Edin

Yaşlı yetişkinlerde kaygı, birçok önemli risk faktörüyle bağlantılı olabilir. Bunlar;

  • Kötü sağlık duyguları
  • Uyku bozukluğu
  • İlaçların yan etkileri (örneğin steroidler, antidepresanlar, uyarıcılar, bronkodilatörler / inhalerler, vb.)
  • Alkol veya reçeteli ilaç yanlış kullanım veya istismar
  • Günlük aktivitelerde fiziksel sınırlamalar
  • Stresli hayat olayları
  • Çocukluğunda olumsuz ya da zor olaylar
  • Fiziksel sağlık belirtileri ile aşırı endişe
  • Kronik tıbbi durumlar (özellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığı [KOAH], aritmiler ve angina dahil kardiyovasküler hastalık, tiroid hastalığı ve diyabet)

Tedavi seçenekleri

Anksiyete için en yaygın ve etkili tedavi, terapi ve ilaç kombinasyonudur, ancak bazı insanlar sadece tek bir tedavi yönteminden yararlanamayabilir. Bu nedenle bir uzmanın önereceği tedavi planında ilerlemek en doğru yol olacaktır.

Siz veya tanıdığınız biri herhangi bir anksiyete belirtisi yaşıyorsa derhal profesyonel yardım almalısınız.

haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir